383LX223M035N042
DigiKey Part Number
338-4458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
383LX223M035N042
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 27mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.75 A @ 20 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C