381LX153M035A032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 992
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
Nichicon
In Stock: 156
15000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX153M035A032
DigiKey Part Number
338-2298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX153M035A032
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C