381LX153M025J032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Image for 381LX153M025J032 is not available
381LX153M025J032
DigiKey Part Number
381LX153M025J032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX153M025J032
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 39mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.6 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
39mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C