381LQ103M063K452
DigiKey Part Number
381LQ103M063K452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ103M063K452
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 33mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.06 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C