380LX680M500H032 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 111
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.438Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX680M500H032
DigiKey Part Number
338-1968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX680M500H032
Description
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
780 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.09 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.438Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C