380LX472M080J052
DigiKey Part Number
338-2455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX472M080J052
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
4700 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 65mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C