338KBM035M
DigiKey Part Number
1572-338KBM035M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
338KBM035M
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 90mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C