337BPA050M
DigiKey Part Number
337BPA050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
337BPA050M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 703mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Bi-Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
1.0877 A @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia x 1.339" L (16.00mm x 34.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
703mOhm @ 120Hz