32FD3704A-F
DigiKey Part Number
338-4349-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
32FD3704A-F
Description
CAP FILM 4UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.813" (20.64mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Capacitance
4µF
Height - Seated (Max)
2.440" (61.98mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
370V