228CKS063M
DigiKey Part Number
228CKS063M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228CKS063M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 106mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.22 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
106mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C