228CKS016M
DigiKey Part Number
228CKS016M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228CKS016M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 151mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.555 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.177 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
151mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C