226PGM6R3M
DigiKey Part Number
1572-226PGM6R3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226PGM6R3M
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 16.5786Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
31 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
46.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16.5786Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C