225PHB600K2H
DigiKey Part Number
225PHB600K2H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
225PHB600K2H
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 350V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.9 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
600V