21FB4415A-F
DigiKey Part Number
21FB4415A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
21FB4415A-F
Description
CAP FILM 15UF 10% 440VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.813" (20.64mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.875" Dia (47.63mm), Lip
Capacitance
15µF
Height - Seated (Max)
2.630" (66.80mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
440V