205PHC400K
DigiKey Part Number
1572-1352-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
205PHC400K
Description
CAP FILM 2UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.6 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.689" Dia x 1.339" L (17.50mm x 34.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
400V