187LMB450M2CF
DigiKey Part Number
187LMB450M2CF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
187LMB450M2CF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.30259Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.617 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.30259Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C