185472K400RCA-F is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Parametric Equivalent
Direct
TDK
Direct
TDK
4700 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
185472K400RCA-F
DigiKey Part Number
185472K400RCA-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185472K400RCA-F
Description
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
185472K400RCA-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V