170224K250HC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 1.671
Datasheet
Image for 170224K250HC is not available
170224K250HC
DigiKey Part Number
170224K250HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
170224K250HC
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 200V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Datasheet
EDA/CAD Models
170224K250HC Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - AC
200V
Features
Low ESR
Voltage Rating - DC
250V