160824J100H-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.82 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
160824J100H-F
DigiKey Part Number
160824J100H-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160824J100H-F
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160824J100H-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
100V