160472K1000D-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial
160472K1000D-F
DigiKey Part Number
160472K1000D-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160472K1000D-F
Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
160472K1000D-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)