159LBB025M2CE
DigiKey Part Number
159LBB025M2CE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
159LBB025M2CE
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 33.16mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.45 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.3125 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.16mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C