156TTA050M
DigiKey Part Number
1572-1342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
156TTA050M
Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 13.2629Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
107.1 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
13.2629Ohm @ 120Hz