156BPA025M
DigiKey Part Number
156BPA025M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
156BPA025M
Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 22.105Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Bi-Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
73 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
114.61 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
22.105Ohm @ 120Hz