155PPA850K
DigiKey Part Number
155PPA850K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155PPA850K
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 850VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 500V 850V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
1.161" Dia x 1.811" L (29.50mm x 46.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Voltage Rating - DC
850V