109LBB016M2BC
DigiKey Part Number
1572-1327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109LBB016M2BC
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 82.89mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.77 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.4625 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
82.89mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C