108CKS6R3M
DigiKey Part Number
1572-1314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108CKS6R3M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 365mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
854 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
365mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C