108CKE010M
DigiKey Part Number
1572-1664-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108CKE010M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 315mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
798 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
315mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C