107TTA063M
DigiKey Part Number
1572-1309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107TTA063M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.658Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Active
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
397.8 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.658Ohm @ 120Hz