107TMA350M
DigiKey Part Number
107TMA350M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107TMA350M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 3.316Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Active
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
465 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia x 1.614" L (22.00mm x 41.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.316Ohm @ 120Hz