107LMB450M2CC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 149
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 135
In Stock: 56
TDK
TDK
In Stock: 505
In Stock: 151
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 149
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.14466Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
107LMB450M2CC
DigiKey Part Number
107LMB450M2CC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107LMB450M2CC
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
955.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.14466Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C