107CKS025MEM
DigiKey Part Number
1572-1659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107CKS025MEM
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.321Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
297 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.321Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C