107CKR063M
DigiKey Part Number
1572-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107CKR063M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.658Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
544.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.658Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C