106TTA250M
DigiKey Part Number
1572-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106TTA250M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 33.157Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
153 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia x 0.827" L (10.00mm x 21.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.157Ohm @ 120Hz