106TTA035M
DigiKey Part Number
1572-1653-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106TTA035M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 23.2101Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
106TTA035M Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
41 mA @ 120 Hz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
23.2101Ohm @ 120Hz