106TMA050M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 19.894Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
106TMA050M
DigiKey Part Number
106TMA050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106TMA050M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
41 mA @ 120 Hz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.894Ohm @ 120Hz