103MKP275KC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1.594
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
103MKP275KC
DigiKey Part Number
103MKP275KC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103MKP275KC
Description
CAP FILM 10000PF 10% 310VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
103MKP275KC Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V