AC-14-02202YE
AC-14-02202YE
AC-14-02202YE
DigiKey Part Number
4771-AC-14-02202YE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC-14-02202YE
Description
EXTEN PWR CORD C14/C13 14AWG 2'
Customer Reference
Detailed Description
2.00' (609.6mm) Power Cord Yellow IEC 320-C14 To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
CompuCablePlusUSA
Shielding
Unshielded
Series
Length
2.00' (609.6mm)
Packaging
Retail Package
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Yellow
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C