CBP-HSF-400A
DigiKey Part Number
5693-CBP-HSF-400A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBP-HSF-400A
Description
500Vdc Battery Protection Fuse
Customer Reference
Detailed Description
400A 500 VDC Fuse Bolt Mount
Category
Mounting Type
Bolt Mount
Manufacturer
Component Basics
Current Rating (Amps)
400A
Series
Voltage Rating - DC
500 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C