SR3100-HF
DigiKey Part Number
641-SR3100-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR3100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO27
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Through Hole DO-27
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-27
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 3 A