SMF100A-HF
DigiKey Part Number
641-SMF100A-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF100A-HF
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 1.23A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.23A
Series
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
111V