MBR20100CD-HF
DigiKey Part Number
641-MBR20100CD-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100CD-HF
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 20A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
Comchip Technology
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A