CZRQR11VB-HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 0
Zener Diode 11 V 125 mW ±2% Surface Mount 0402/SOD-923F
CZRQR11VB-HF
DigiKey Part Number
CZRQR11VB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQR11VB-HF
Description
DIODE ZENER 11V 125MW SOD923F
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRQR11VB-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0402/SOD-923F
Power - Max
125 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
18 Ohms