CZRQC7V5B-HF
DigiKey Part Number
641-CZRQC7V5B-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQC7V5B-HF
Description
DIODE ZENER 7.5V 125MW SOD923F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 125 mW ±2.53% Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Tolerance
±2.53%
Supplier Device Package
0402C/SOD-923F
Power - Max
125 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms