CZRQC10VB-HF
DigiKey Part Number
641-CZRQC10VB-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQC10VB-HF
Description
DIODE ZENER 10V 125MW SOD923F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 125 mW ±2.5% Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.5%
Supplier Device Package
0402C/SOD-923F
Power - Max
125 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms