CPDUC36VASU-HF
DigiKey Part Number
641-CPDUC36VASU-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDUC36VASU-HF
Description
TVS DIODE 36VWM 58VC 0603C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0603C/SOD-523F
Category
Power - Peak Pulse
116W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12.5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)