CPDQR24V-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 13.453
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 118
STMicroelectronics
In Stock: 68
In Stock: 6
47V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402/SOD-923F
CPDQR24V-HF
DigiKey Part Number
CPDQR24V-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDQR24V-HF
Description
TVS DIODE 24VWM 47V 0402/SOD923F
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPDQR24V-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
47W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Last Time Buy
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
25V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
47V