Image for CDBMTS1150-HF is not available
CDBMTS1150-HF
DigiKey Part Number
CDBMTS1150-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBMTS1150-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SOD123S
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1A Surface Mount SOD-123S
EDA/CAD Models
CDBMTS1150-HF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SOD-123S
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 1 A