CDBMS1100-HF
DigiKey Part Number
641-CDBMS1100-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-CDBMS1100-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
641-CDBMS1100-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBMS1100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123F
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123F
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 1 A