CDBHA20120-HF
DigiKey Part Number
641-CDBHA20120-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBHA20120-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO277B
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 20A Surface Mount TO-277B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 120 V
Supplier Device Package
TO-277B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 20 A