Image for CDBGBSC101200-G is not available
CDBGBSC101200-G
DigiKey Part Number
CDBGBSC101200-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBGBSC101200-G
Description
DIODE ARRAY SIC 1200V 18A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1200 V 18A (DC) Through Hole TO-247-3
Category
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Manufacturer
Comchip Technology
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
18A (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 5 A